Czym jest handicap azjatycki?

Handicap azjatycki jest jedną z wielu form obstawiania zakładów, stosowany przede wszystkim przy obstawianiu wyników meczów piłki nożnej. Jest to całkiem młody system, bowiem użytkowany jest dopiero od początku XXI wieku.

Nie trzeba być wielkim fanem sportu by zdawać sobie sprawę z tego, że piłka nożna do jedna z niewielu dyscyplin, w przypadku których remis jest zjawiskiem bardzo powszechny. W przypadku standardowych zakładów bukmacherskich remisy są traktowane w większości przypadków jako dodatkowy wynik. W praktyce oznacza to to,że w przypadku zakończenia meczu remisem, przy obstawieniu przez gracza zwycięstwa zostaje on na przegranej pozycji. Większość bukmacherów stara się stworzyć takie handicapy, dzięki którym szansę na zwycięstwo będą najbliższe jak to tylko możliwe wartości 50%.

Za najczęściej występujące typy azjatyckich handicapów można uznać:

  • han­di­cap 0:0 – w tym przypadku przegrana, a co za tym idzie utrata środków następuje w momencie źle obstawionego zwycięzcy. W przypadku remisu środki są zwracane obstawiającemu;
  • handicap 0:1, który pozwala na wybranie jedną trzech następujących opcji:
  1. wygrana zakładu następuje w przypadku, gdy w czasie meczu padną dwie bramki,
  2. pieniądze są zwrócone obstawiającemu jeśli w czasie meczu padnie tylko jedna bramka,
  3. w przypadku zwycięstwa lub remisu słabszej drużyny obstawiający traci swój kapitał.
    Są to najprostsze formy azjatyckich handicapów. Istnieje jeszcze wiele innych, które w swoim zastosowaniu są nieco bardziej złożone.